Aj priemyslové haly dnes menia architektúru. Cení sa osobitosť a rešpekt k histórii
Rôznorodosť vládne aj v oblasti priemyselných hál. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú jedna ako druhá, vo väčšine prípadov to tak nie je. Líšia sa totiž ako požiadavky jednotlivých spoločností, tak aj lokality, kde majú byť budovy postavené. Okrem technických nárokov a funkčnosti tak musia projektanti v dnešnej dobe zohľadňovať aj firemnú kultúru, či spôsob zasadenia do krajiny. Aj vďaka tomu vzniklo v posledných rokoch niekoľko zaujímavých projektov.
Dnes už zďaleka neplatí, že priemyslové haly musia byť veľké oceľové hangáre pozdĺž diaľnic. Rad firiem, naopak, prichádza s veľmi špecifickými požiadavkami. Chcú, aby ich hala nebola iba účelová a čo najlacnejšia, ale aby bola aj zaujímavo konštruovaná. Vzhľadom na to, že rad hál je stavaných priamo vedľa administratívnych budov, stále viac spoločností dbá na to, aby pôsobili esteticky a tvorili zmysluplný komplex. Navyše, sú dnes kladené stále vyššie nároky aj na zariadenie a vnútro hál, kde sa celý deň pohybujú zamestnanci a chcú byť nielen v bezpečnom a neškodnom prostredí, ale aj v prostredí, ktoré ich nejako spája s celou spoločnosťou a pôsobí príjemne.
Je možné využiť farby a historické základy
Pokiaľ sa spoločnosť rozhodne vniesť do svojich priestorov trochu originality a novosti, nie je vždy potrebné meniť budovu úplne od základov. Divy dokáže aj pár detailov. Pokiaľ to, napríklad, nevyžaduje povaha práce či tovaru, ktorý sa v priestoroch nachádza, pracuje sa v posledných rokoch veľmi často so svetlom. Aby mali ľudia pri práci čo najviac prirodzeného svetla a nestratili ani úplne kontakt s okolitým svetom, je možné vložiť do strechy svetlík. Ten vyrieši ako nedostatok prirodzeného svetla, tak aj možnosť vetrania. Navyše, prevádzkovateľa potešia, pravdepodobne, aj nižšie náklady na osvetlenie haly. Relatívne lacnou zmenou je aj kvalitnejšia podlaha, ktorá nemusí byť vždy nutne šedá. Firemné farby je možné použiť aj na nosné prvky haly.
Niekedy je taktiež možné obmeniť iba niektoré časti budovy. Pre vzhľad či historickú hodnotu tak môžu byť zachované napríklad bočné steny či ďalšie prvky, ktoré nechajú vyniknúť tradíciu a zapadnú lepšie do staršej zástavby. V momente, keď je potrebné postaviť halu novú, je možné vyhrať sa aspoň s tvarom či náterom, aby nepôsobili fádne, či aby lepšie vystihovali firemnú kultúru. Príkladom je hala v Českej republike, ktorá má stupňovitý tvar strechy evokujúci pásovú pílu, čo je miestnym produktom spoločnosti. Niektoré spoločnosti tak farby a výzdobu prispôsobujú lokalite, či zaujímavým historickým udalostiam v danom mieste.